Удар по скрепах: націоналісти Татарстану вимагають визнати взяття Казані злочином

Кремль обурений ініціативою націоналістів Татарстану, які вимагають визнати штурм Казані військами Івана Грозного “кривавим злочином”.

Москва опинилась перед новою проблемою у Татарстані – місцеві націоналісти вимагають від президента Татарстану не схвалювати злодіяння Івана Грозного. Вони хочуть розмістити цитату про “побиття жителів Казані” на пам’ятнику радянським воїнам, передає “Нова газета“.

Активісти Всетатарского громадського центру (ВТОЦ) звернулися до президента Татарстану Рустама Мінніханова з проханням втрутитися у плани створення великого туристичного об’єкта на базі храму-пам’ятника воїнам Івана Грозного, полеглим під час взяття Казані у 1552 році. Пам’ятник являє собою військовий меморіал, всередині якого розташована церква Спаса Нерукотворного.

Татарські націоналісти пропонують помістити на стінах будівлі слова радянського історика і археолога Михайла Худякова: “Дивовижне побиття жителів взятої Казані становить одну з найважчих сторінок російської історії. Такою колосальні гекатомбами людських жертв закінчився “хрестовий похід” християнолюбивого воїнства проти казанців”. Тільки з таким підписом, запевняють автори звернення до президента Татарстану, “зазначений об’єкт” відповідатиме “своїм призначенням”. В іншому випадку, кажуть громадські, пам’ятник, переданий навесні 2014 року в безоплатне користування Російської православної церкви, продовжить залишатися “середньовічним морально-етичним анахронізмом”, а “схвалення злодіянь буде перекручувати свідомість людей і наступних поколінь і позбавляти їх вміння вибудовувати гармонійне співжиття”.

Храм-пам’ятник неодноразово ставав об’єктом вандалізму. У грудні 2014 року невідомі намалювали на його колонах червоною фарбою аршинні цифри “одна тисяча п’ятсот п’ятьдесят дві” і написали слова Ольги Берггольц “Ніхто не забутий, ніщо не забуте”. За інформацією “НГ”, зараз графітчики (дві особи, причому обидва не з Татарстану) затримані і знаходяться в одному з казанських СІЗО. У Великодній тиждень 2013 року в храмі і зовсім знайшли саморобну бомбу. Незадовго до цього тодішній глава ВТОЦ Галішан Нуріахметов передрікав і привітав знищення меморіалу. “Деякі з товаришів кажуть, що знайдуть можливість знищити пам’ятник російським завойовникам. Уряд адже зруйнував і “будинок Тукая” (готель, де провів свої останні роки татарський поет Габдулла Тукай), і пам’ятники старої Казані. Якщо йде системне знищення татарських пам’ятників, то чому в Казані повинні стояти пам’ятники російським завойовникам?” – заявляв лідер татарських націоналістів.

Раніше націоналісти виступали проти відродження в центрі столиці республіки собору Казанської ікони Божої Матері, санкціонованого Мінніхановим (відповідний указ глава регіону підписав 4 листопада 2015 року, в свято ікони). У відповідь в соціальній мережі з’явилося співтовариство незадоволених президентської ідеєю, які вважали, що “будівництво храму направлено на те, щоб перетворити Казань на місце паломництва християн з усієї країни і зарубіжжя, викорінення татарського духу Казані і повної асиміляції татарського народу, мусульманського населення республіки”.

Інформація про благоустрій території навколо храму-пам’ятника воїнам Івана Грозного з’явилася ще восени 2015 року. Пропозиції повинні розробити фахівці “Татінвестгражданпроекта”. За повідомленнями казанської преси, проект повинен містити ідеї щодо створення екологічно і естетично сприятливого середовища для відпочинку населення. Вартість контракту оцінюється в 867 тис. руб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *