Микола Кучерук: “Не раджу бандюкам і корупціонерам ставати на нашому шляху”

Країну вже давно накрила хвиля бурштинового свавілля. І, здається, кінця-краю цьому не буде. Але, судячи з усього, світло в кінці тунелю все ж таки з’являється. Про це говоримо з головою фракції ВО “Батьківщина” в Рівненській обласній раді, депутатом Верховної Ради України 7-го скликання Миколою Кучеруком.

Миколо Герасимовичу, чи не здається Вам, що останнім часом слово бурштин стало синонімом таких слів, як бандитизм і корупція?

– Не те, що здається, я переконаний у цьому! Знаєте, загальновідомо: там, де великі гроші – там кримінал і корупція. А бурштин – це, навіть не сумнівайтесь, великі гроші. Бо за один кілограм “сонячного каменю” на чорному ринку китайські перекупники платять близько десяти тисяч доларів. Підпільний бурштиновий бізнес в Україні процвітає вже десятиріччями. Ну, за часів правління Януковича “сім’я” міцно тримала контроль над видобутком і торгівлею, тому жодних “розборок” навколо них не могло і бути. Але Майдан змінив владу і “шлюзи відкрились”. Насамперед для криміналітету, який у спілці з корумпованими правоохоронцями та політиками, прибрав до рук цей надприбутковий бізнес.

То, давайте, і ми у цій розмові “відкриємо шлюзи”… Для початку розшифруйте свій вислів “криміналітет прибрав до рук”…

Я вам зараз намалюю маленьку схемку – як це працює: зверху корумпована влада та політики, в середній ланці – кримінальні авторитети та місцеві силовики, а вже внизу – прості роботяги, наші поліщуки. У цій злочинній схемі пов’язані всі. Її основою є представники криміналу, простіше – бандити, які безпосередньо організовують видобуток бурштину, тобто забезпечують сам процес помпами, транспортом, пальним та іншими інструментами. Вони ж, бандити, платять поліції, СБУшникам і прокурорам, а ті за ланцюжком “гріють” Київ. А прості люди стали заручниками бандитського бізнесу, їм треба годувати сім’ї та й просто виживати, іншого виходу, як батрачити на злочинців у них просто немає…

Значить, основні гроші йдуть до столиці, частково “прилипаючи” до брудних рук місцевих силовиків, крихти перепадають селянам… А куди ж дівається видобутий бурштин?..

А тут проста, примітивна контрабанда. Різними партіями – і великими, і маленькими – бурштин переправляється до Польщі. Тут вже свій шматок відривають прикордонники та митники. Ще щось пояснювати треба – чи й так все ясно?

Та ні, все зрозуміло… ще одна злочинна схема. Імпонує Ваша відвертість. Але чи наважитесь назвати конкретних отримувачів “чорних бурштинових грошей”? Ви їх знаєте?

Ви б краще це питання задали слідчим наших нових антикорупційних контор. Які вже давно мали б пересадити ці банди! Але ж ні – немає реальних справ по бурштину! Я ж можу сказати, що ім’я їм Легіон! Це – аваковські нацгвардійці, прокурорські та СБУшні чини, різні ляшки та розенблати. Принаймні, у нас на Рівненщині ляшківці добряче “замазані” у цьому. В ж бачите самі, що Лозовий, Мусійчук і вся їхня радикальна компанія постійно тільки піаряться на бурштині, а жодних дій по легалізації видобутку немає, і не буде, бо вони, як кажуть “в темі”. А їхній вождь Ляшко взагалі пробує зробити з Рівненщини свою вотчину, щоб видавити аваковців і одноосібно вождювати над бурштинщиками, бо йому не потрібен вже “компаньйон”. Хоче хапати все сам! Тому й була затіяна гра з посадки у крісло голови облради мами Лозового. На щастя для області, це їм не вдалось. Ми, як фракція “Батьківщини”, зробили все можливе, щоб цього не допустити. Я вам більше скажу: Ляшко вже знайшов нових союзників для захоплення області. Тепер вже на Банковій…

Не хочемо нагнітати, але Ваші намагання перекрити нелегальні канали збагачення на бурштині багатьом “впливовим” особам, м’яко кажучи, не подобаються… Дивіться, щоб не довелося охорону наймати…

(Посміхається) Це вони нехай бояться! Бо рано чи пізно їм урветься!.. А за нами – люди і державні інтереси. Бурштинові гроші мають йти на “соціалку”, на дороги, мають йти кожному громадянину країни, а не купці злодюг при владі! Фракція “Батьківщини” в нашій облраді зібрала навколо себе всі здорові політичні сили для реального початку легалізації видобутку бурштину. Я однозначно і відповідально заявляю: діюче законодавство вже і зараз дозволяє це робити!

Але ж проект закону про легалізацію видобутку ще не прийнятий Верховною Радою.., а Ви кажете про вже існуючі законні підстави…

Бачите і ви не знаєте!.. А вже майже двадцять років діє, зараз Вам прочитаю повну його назву: Закон України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними». Я, як народний депутат сьомого скликання Верховної Ради України, можу вам сказати, що цей закон потрібно просто осучаснити та спростити процедури. Щоб наші люди могли об’єднуватись у товариства і без зайвої бюрократії, у короткий час починати добувати бурштин «по білому». І не потрібно владі прикривати свою корупційно-кримінальну діяльність фальшивим популізмом. Це примітивне окозамилювання та маніпуляції. Треба просто виконувати Закон…

Вам можуть закинути докір «говорити – не мішки носити». От, що Ваша фракція конкретно робить в Рівненській обласній раді з цього резонансного питання?

Відповідаю – робимо! Конкретно – на минулорічній останній сесії проголосували за надання погодження на видобуток бурштину на Томашгородському родовищі ТзОВ «Санкамян», яке надало всі необхідні документи. Ці підприємці уклали інвестиційні угоди на більше як 8 мільйонів гривень. І зобов’язались прокласти водогін та збудувати дороги для тієї громади. І це – тільки початок втілення нашої державницької позиції, бо за три останні роки ми від бурштину не отримали нічого в бюджет!

Не думайте, що підхвалюємо вас, але так виходить, що наші рівненські депутати стають таким собі локомотивом у процесі легалізації видобутку бурштину…

Не стану приховувати – приємно це чути! Але дифірамби співати ще рано! Це – тільки початок! Ми прекрасно розуміємо, що від таких величезних «лівих» доходів ніхто просто так не відмовиться. Це справжня мафія, яку задушити можна тільки гуртом! І тому, ми шукаємо союзників. Ви спитаєте – хто це, що це за люди? Насамперед розраховуємо на підтримку керівництва нашої партії і її лідера Юлії Володимирівни. Бо одна справа -обласна фракція, і зовсім інша – потужна сила всієї партії. Також будемо звертатись до наших колег з облрад Волині та Житомирщини. Якщо і вони почнуть легалізацію, то цей поїзд вже не зупинять ніякі тіньові ділки. Бо скільки ж можна терпіти цей “безпрєдєл”?!

Справді… Ви праві… Всі вже втомились… І тут важливо, щоб ви не відступились… 

Я вам ось що скажу… Знаєте… Коли Юлію Тимошенко Янукович кинув за грати, то він теж думав, що вона відступиться… І де тепер Янукович? Хребет “Батьківщини” неможливо зламати! Наша команда ніколи “задню передачу” не включає! І я не раджу бандюкам і корупціонерам ставати на нашому шляху до встановлення справедливості та порядку в державі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *