В контексті розгляду даного запитання виникла суперечка з приводу застосування норм законів “Про місцеве самоврядування” та “Про статус депутатів місцевих рад”.

Зокрема, предметом дискусії стало те, що певні депутати, які були обрані до обласної ради від політичних сил “БЮТ” та “Свобода”, отримали, окрім мандатів депутатів облради, також інші представницькі статуси. Внаслідок їх обрання до виконкомів ці депутати набули статусу службовців органів місцевого самоврядування, діяльність яких є несумісною з діяльністю депутатів облради.

Версії звернулися за коментарем до керівника юридичної служби “Об’єднання “Самопоміч” Тараса Жарського.

Він повідомив, що згідно статті 5 закону про статус депутатів, по факту набуття статусу службовця органів місцевого самоврядування (а саме – заступника міського голови, першого заступника міського голови, або члена виконавчого комітету, що працює на постійних основах) автоматично припиняються повноваження депутата.

На підставі цього Марія Ткачук звернулася до ОВК із заявою на реєстрацію її депутатом.

З цього приводу в Україні є розгалужена судова практика, яка свідчить про те, що ОВК повинна була діяти у встановленому законом порядку. Тим не менше, з незрозумілих підстав (скоріш за все, політичного характеру) ОВК відмовила у реєстрації, створивши прецедент та надавши можливість новообраним депутатам обласної ради також бути членами МВК та заступниками міських голів – що, згідно з чинним законодавством, заборонено. Зазначу, що внаслідок цього позиції “Самопомочі” в облраді можуть послабшати – один з обраних від нашої фракції депутатів не обійме це місце, бо почне працювати у виконкомі. Згадаймо яскраві приклади у Верховній Раді – коли виключили Мірошниченка, який склав мандат. У зв’язку з цим вважаємо, що ОВК повинна була керуватися виключно законами, та застосувати положення ст.5 закону про статус депутатів облради та ст.90 закону про місцеві вибори, таким чином зафіксувавши факт втрати депутатських мандатів особами, які почали працювати у виконкомах чи міських радах на постійній основі“, – розповів Тарас Жарський.

Ситуацію прокоментував і керівник обласного осередку “Самопомочі” Тарас Виноградник.

Відбулося засідання першої сесії міськради. Ми звернули увагу на те, що кілька депутатів та членів виконкому суміщують представницькі мандати. Згідно законодавства, це заборонено. Таке відбувається у фракціях “БЮТ” та “Свобода”. Сьогодні розглядалося питання суміщення таких мандатів і у фракції “Самопоміч” на ОВК. Зокрема, новообраний депутат облради від “Самопомочі” Сергій Коцюр є одночасно заступником міського голови Коломиї та членом МВК Коломийської міської ради. Нам закидали, що “Самопоміч” нібито топить свого представника. Але для нас не має значення, від нашої політичної сили депутат чи від будь-якої іншої. Ми – за виконання законів України, вони повинні мати рівну силу для представників усіх політичних сил. Ми проти упередженості, але якщо є помилка і вона здійснена нашими представниками – то ми також готові виправляти“, – зазначив політик.

Джерело: versii.if.ua